Ukradli mi katalizator, co dalej?
Podchodzisz rano do auta i coś Ci nie pasuje? Włączasz silnik, ale pracuje on inaczej lub z rury wydechowej wydobywa się chmura dymu? Zaglądasz pod samochód i widzisz, że ktoś ewidentnie majstrował przy podwoziu? Kradzież katalizatora to coraz częstsze zjawisko, które dotyka zarówno starsze, jak i nowsze modele pojazdów – to niezależnie od miejsca ich zaparkowania. Dlaczego złodzieje tak chętnie je podkradają? I co zrobić, gdy padniemy ofiarą takiego przestępstwa?
Dlaczego złodzieje kradną katalizatory?
Katalizatory zawierają cenne metale szlachetne, takie jak platyna, pallad i rod. Te metale są bardzo drogie, dlatego katalizatory stanowią łakomy kąsek dla złodziei. Cena jednego reaktora katalitycznego na skupie może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Po zdjęciu obudowy i odzyskaniu zawartości kanalików złodziej może zarobić więc całkiem pokaźną sumę, a biorąc pod uwagę, że zazwyczaj taka osoba sprzedaje więcej niż jeden katalizator – kradzież jest dość opłacalna.
Co zrobić, gdy ukradną katalizator?
Pierwszym krokiem, który należy podjąć po odkryciu kradzieży katalizatora, jest zgłoszenie sprawy na policję. Nawet jeśli szanse na odzyskanie tego elementu są niewielkie, zgłoszenie przestępstwa może ułatwić uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia AC (jeśli je posiadamy).
Kolejnym krokiem jest wizyta u mechanika. Jazda bez katalizatora jest nie tylko szkodliwa dla środowiska, ale również może prowadzić do uszkodzenia silnika. Mechanik oceni stan auta i dobierze odpowiedni zamiennik katalizatora. Niestety – koszt wymiany katalizatora może się wahać od 1 do 4 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach można skorzystać z ubezpieczenia AC, które pokryje część lub całość kosztów naprawy.
Warto także nagłośnić sprawę na lokalnych forach i grupach – być może nasze nieszczęście pozwoli uchronić przed kradzieżą katalizatory z aut sąsiadów, a także przyczyni się do wzmożenia czujności mieszkańców.
Można przejść się po lokalnych sklepach i zapytać, czy ktoś nie próbował ostatnio sprzedać katalizatora od auta konkretnej marki.
Jak uchronić się przed kradzieżą katalizatora?
Niestety, nie ma stuprocentowo skutecznej metody ochrony przed kradzieżą katalizatora. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą zmniejszyć ryzyko, a są to:
- parkowanie auta w dobrze oświetlonym i monitorowanym miejscu,
- montaż specjalnej osłony katalizatora,
- wygrawerowanie numeru VIN na katalizatorze,
- wykorzystanie alarmu dźwiękowego lub immobilizera.
Kradzież katalizatora to nieprzyjemne doświadczenie, ale dzięki odpowiedniej reakcji i podjęciu kroków zapobiegawczych możemy zminimalizować straty i chronić się przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości.
A jeżeli szukasz godnego zaufania skupu, który przyjmuje zużyte, stare katalizatory, wiązki samochodowe, monolit, filtry DPF i FAP, zapraszamy do punktu AKAT w Tuszynie niedaleko Łodzi. Zajrzyj do nas, jeżeli mieszkasz w Zgierzu, Konstantynowie Łódzkim, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie lub Pabianicach. Zapraszamy.