Masz auto na złom? Wykorzystaj jego potencjał i oddaj części do skupu
Proces recyklingu zazwyczaj kojarzy nam się z segregacją domowych odpadów. Tymczasem można poddać mu także inne, o wiele bardziej złożone i większe rzeczy, np. samochody. W przeciwieństwie jednak do kubków czy butelek recykling auta wymaga zamontowania go na części, ponieważ przetworzenie poszczególnych elementów obejmuje zarówno plastikowe, jak i metalowe czy ceramiczne detale. Co można odzyskać ze starego auta?
Stary katalizator – czy można użyć go ponownie?
Katalizator samochodowy (reaktor katalityczny) to część niezbędna w każdym aucie, gdyż odpowiada za zmniejszenie ilości szkodliwych składników w spalinach emitowanych przez pojazdy mechaniczne. Element ten znajduje zastosowanie nie tylko w samochodach osobowych, ale też ciężarowych, a także autobusach oraz lokomotywach. Charakteryzuje go m.in. wysoka cena, co przyczynia się do tego, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy stary katalizator nadaje się do ponownego użytku?
Co się dzieje po usunięciu katalizatora z pojazdu?
Katalizator, zwany także konwerterem katalitycznym, to ważny element układu wydechowego, który odpowiada za redukcję emisji szkodliwych substancji. Dzięki niemu spaliny są przekształcane w mniej szkodliwe gazy. Ze względu na zawartość cennych metali (platyna, pallad i rod), te metalowe puszki przypominające swoim kształtem tłumik, są atrakcyjnym celem dla złodziei. O demontażu uszkodzonych lub zużytych katalizatorów myślą też kierowcy, którzy chcą jednocześnie zaoszczędzić na naprawie, osiągnąć wzrost mocy silnika i momentu obrotowego. Co dzieje się z pojazdem po usunięciu katalizatora oraz jakie są konsekwencje takiego działania? Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.
Wszystko o samoregeneracji katalizatora samochodowego
Katalizator samochodowy to jeden z tych elementów auta, bez którego pojazd emitowałby mnóstwo szkodliwych substancji do atmosfery. Jak każda część, także i reaktor katalityczny ulega z czasem zużyciu. Niestety – jest to dość droga część, zatem warto wiedzieć, w jaki sposób, za pomocą procesu samoregeneracji przedłużyć jego żywotność.
Plaga kradzieży katalizatorów – jak zabezpieczyć samochód przed złodziejami?
Kradzieże katalizatorów to niestety powszechne zjawisko nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Unii Europejskiej. Te elementy układu wydechowego, zawierające metale szlachetne, takie jak platyna, pallad i rod, są bowiem niezwykle cenne i bardzo poszukiwane na czarnym rynku. Złodzieje działają szybko i bez skrupułów, a straty właścicieli aut mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby zabezpieczenia się przed złodziejami?Więcej artykułów…
Strona 1 z 10