By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.
ul. Tysiąclecia 17B, 95-080 Tuszyn
Pn: 10:30 - 18:00, Wt-Pt: 08:30-16:00

Wszystko o samoregeneracji katalizatora samochodowego

Katalizator samochodowy to jeden z tych elementów auta, bez którego pojazd emitowałby mnóstwo szkodliwych substancji do atmosfery. Jak każda część, także i reaktor katalityczny ulega z czasem zużyciu. Niestety – jest to dość droga część, zatem warto wiedzieć, w jaki sposób, za pomocą procesu samoregeneracji przedłużyć jego żywotność.

Czym jest samoregeneracja katalizatora?

Jest to proces, w którym dochodzi do samooczyszczania się wkładu katalitycznego z nagromadzonych cząsteczek sadzy. Zachodzi on naturalnie podczas normalnej eksploatacji samochodu, ale tylko w określonych warunkach, takich jak jazda z wyższymi obrotami silnika i przy jego wyższej temperaturze. Sprzyja to bowiem utlenianiu nagromadzonych we wkładzie katalitycznym węglowodorów i innych zanieczyszczeń.

Jak wspomagać samoregenerację katalizatora?

Istnieje kilka czynności, które można wykonać, aby wspomagać samoregenerację katalizatora:

  • raz na jakiś czas, np. raz w tygodniu, warto przejechać około 30 km z wyższymi obrotami silnika (powyżej 3000 obr./min) na autostradzie lub drodze ekspresowej,
  • należy używać paliwa dobrej jakości od renomowanych producentów. Zawiera ono mniej zanieczyszczeń, co zmniejsza ryzyko zapychania katalizatora,
  • warto regularnie serwisować samochód i przestrzegać terminów wymiany oleju i filtrów.

Kiedy należy rozważyć wymianę katalizatora?

Jeśli katalizator jest mocno zapchany, samoregeneracja może nie być wystarczająca. W takich przypadkach konieczna może być jego wymiana. Należy również rozważyć wymianę katalizatora, jeśli jest on uszkodzony mechanicznie lub jeśli jego sprawność znacznie się obniżyła.

Samoregeneracja katalizatora a regeneracja

Należy pamiętać, że samoregeneracja katalizatora to proces naturalny, który zachodzi samoistnie. Regeneracja katalizatora to natomiast sztuczny proces, który polega na wymianie wkładu katalitycznego lub wyczyszczeniu go specjalistycznymi środkami. Regeneracja może być opłacalną alternatywą dla wymiany katalizatora, jednak nie zawsze jest ona skuteczna. Pamiętaj także, aby zużytą część oddać do skupu katalizatorów, np. do punktu AKAT w Tuszynie koło Łodzi. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także Klientów z Piotrkowa Trybunalskiego, Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Pabianic i Bełchatowa.