By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.
ul. Tysiąclecia 17B, 95-080 Tuszyn
Pn: 10:30 - 18:00, Wt-Pt: 08:30-16:00

Kiedy wymiana katalizatora jest nieunikniona?

Choć zazwyczaj katalizator może służyć przez wiele lat, istnieją sytuacje, w których jego wymiana staje się nieunikniona. Aby uchronić się od nieprzyjemnych niespodzianek na drodze, warto regularnie monitorować jego stan, ale po czym poznać, że wymiana katalizatora jest konieczna? Podpowiadamy, jak rozpoznać awarię tego komponentu.

Funkcja katalizatora

Zanim przejdziemy do tego, kiedy wymiana jest nieunikniona, warto przypomnieć, czym dokładnie jest katalizator i jak działa. Jest to element układu wydechowego, który zawiera substancje katalityczne, głównie platynę, pallad i rod, które pomagają w przemianie szkodliwych gazów spalinowych w mniej szkodliwe substancje. W praktyce katalizator przekształca tlenki azotu, węglowodory oraz tlenek węgla w bezpieczniejsze: azot, dwutlenek węgla i wodę. Bez niego samochód nie spełnia norm emisji spalin.

Objawy awarii katalizatora

Wymiana katalizatora jest niestety często związana z jego awarią, a ta nie zawsze daje wyraźne oznaki. To, co powinno niepokoić to na pewno zapychanie się przepływu spalin, którego następstwem są zauważalne spadki mocy silnika. Zapchany lub uszkodzony katalizator może również utrudniać sam rozruch, szczególnie gdy układ wydechowy jest w pełni zablokowany. Jeśli zauważysz, że Twój pojazd staje się mniej oszczędny na paliwie, wtedy też warto zwrócić uwagę na stan katalizatora.

Awaria katalizatora może także prowadzić do wydzielania się nieprzyjemnych zapachów, zwłaszcza zapachu siarki. W takiej sytuacji nie ma wątpliwości, że coś jest nie tak z układem wydechowym, a katalizator wymaga natychmiastowej uwagi.

Ułatwione zadanie w diagnostyce problemów aut mają właściciele nowoczesnych samochodów wyposażonych w system on-board, który monitoruje stan różnych podzespołów, w tym katalizatora. Jeśli wykryje on jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy katalizatora, zapali się kontrolka. W takim przypadku należy udać się do mechanika i sprawdzić kody błędów – mogą one wskazać na uszkodzenie lub zanieczyszczenie katalizatora.

A co zrobić z uszkodzonym katalizatorem po wymianie na nowy? Najlepiej oddać do profesjonalnego skupu katalizatorów ceramicznych i stalowych, np. AKAT Recykling w Łodzi. Zapraszamy!

Pamiętajmy, że katalizator to nie tylko element, który dba o czystość spalin, ale również o wydajność całego układu napędowego. Dbając więc o stan silnika i układu wydechowego, można przedłużyć żywotność tego ważnego komponentu.